Najgorszy występ w sezonie 2022/23 polskich skoczków! Loty były krótkie...

W ostatni weekend stycznia odbyły się skoki narciarskie na mamuciej skoczni w Austrii. W konkursie tym wystartowało czterech naszych reprezentantów. W serii próbnej (sobota), najlepszy był Norweg Halvor Egner Granerud. Czwarty był Dawid Kubacki, Kamil Stoch był piętnasty, Aleksander Zniszczoł siedemnasty, a Piotr Żyła dopiero trzydziesty trzeci.
W pierwszej serii Aleksander Zniszczoł pobił swój rekord życiowy i skoczył na odległość 222,5 m. Piotr Żyła również nie zawiódł doskoczył do 233,5 m. Niestety Kamil Stoch i Dawid Kubacki nie trafili w dobre warunki i wylądowali poniżej 200 m. Mimo to wszyscy nasi skoczkowie zakwalifikowali się do serii finałowej. Sobotnie zawody wygrał Halvor Egner Granerud, drugi był Stefan Kraft, a Domen Prevc trzeci. Tuż za podium uplasował się Piotr Żyła, Dawid Kubacki był dziesiąty, Kamil Stoch siedemnasty, a Aleksander Zniszczoł dziewiętnasty.

Niedziela również nie była dla naszych reprezentantów udana. Kwalifikacje wygrał Stefan Kraft, drugi był Timi Zajc, Piotr Żyła był trzeci. Do konkursu przeszło również trzech pozostałych, naszych skoczków.
Pierwsza i druga seria skoków należała do Norwega Halvor Egner Granerud wygrał on te zawody. Najlepszy z Polaków był Piotr Żyła, który po pierwszej serii zajmował piąte miejsce, a ostatecznie zawody zakończył na miejscu szóstym. W niedzielę Dawid Kubacki uplasował się na 17 miejscu, Kamil Stoch na 19, a Aleksander Zniszczoł na miejscu 20.
Jak widać ten konkurs Pucharu Świata był najgorszy dla Polaków w tym sezonie.

W klasyfikacji generalnej Kubacki stracił prowadzenie i do obecnego lidera Graneruda brakuje mu 112 pkt. Piotr Żyła nadal utrzymuje piąte miejsce, Stoch pozostaje w pierwszej dziesiątce i jest na miejscu 9. Paweł Wąsek spadł na miejsce 29, Aleksander Zniszczoł wskoczył na miejsce 37, Jan Habdas nadal znajduje się na 50 miejscu, Tomasz Pilch spadł na 53 miejsce, a Stefan Hula na 57.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów na pierwszym miejscu jest drużyna z Austrii z 3529 pkt, Polacy utrzymują 2 miejsce z 2932 pkt, ale tuż za nami jest drużyna z Norwegii z 2930 pkt.
W dniach 04.02 – 05.02.2023 roku zobaczymy konkursy indywidualne na skoczni w Willingen w Niemczech.