Skoki w Japonii!

W dniu 20.01.2023 roku rozpoczęły się zawody w Sapporo. W konkursie wystartowało 5 Polaków. Po pierwszej serii Dawid Kubacki objął prowadzenie. Do serii finałowej awansowali także Kamil Stoch i Piotr Żyła. Niestety Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł uplasowali się poza pierwszą trzydziestką. W tych zawodach wiatr nie pomagał skoczkom. Problemy miało wielu zawodników i można powiedzieć o wielu niespodziankach. Konkurs wygrał Ryoyu Kobayashi, wyprzedził on Dawida Kubackiego o 7,2 pkt, trzeci był Hallor Egner Granerud.

Kolejny dzień indywidualnych zawodów to już sobota, w której również liczyliśmy na podium. Rekordzistą skoczni olimpijskiej na której był rozgrywany turniej, jest cały czas Kamil Stoch. W 2019 roku skoczył on na odległość 148,5 metra.

W kwalifikacjach tego konkursu Dawid Kubacki był pierwszy. Po pierwszej serii wszyscy nasi skoczkowie przeszli do serii finałowej. Aleksander Zniszczoł był najlepszy z Polaków i zajął dość niespodziewanie 3 miejsce, Dawid Kubacki 5, Kamil Stoch 7, a Piotr Żyła 20 miejsce. Seria finałowa była trudna
z uwagi na niekorzystny dla skoczków wiatr, który nadal się utrzymywał. Konkurs wygrał Stefan Kraft, drugi był Halvor Egner Granerud, a Ryoyu Kobayashi był trzeci. Polacy zajęli kolejno: Kubacki 4 miejsce, Stoch 8, Żyła 9, a Zniszczoł 25. Jak widać skoki narciarskie w Japonii to prawdziwa wietrzna loteria.

Ostatni dzień skoków w Sapporo nie był udany dla naszych skoczków. Wiatr również nam nie pomagał, przeważnie wiało pod narty co nie było korzystne. W związku z mocnymi podmuchami obniżano najazdy. Pierwszą rundę wygrał Halvor Egner Granerud, Kubacki był szósty. W serii finałowej wcale nie było lepiej. Najlepszy z Polaków był Piotr Żyła, który skoczył na 8 miejsce, Dawid Kubacki był 11, Aleksander Zniszczoł był 17, Kamil Stoch był 23, Paweł Wąsek był 26. Zawody wygrał Ryoyu Kobayashi, drugi był Halvor Egner Granerud, a pierwszy raz w sezonie na podium stanął Markus Eisenbichler, który zajął trzecie miejsce. Jak widać Japonia nie była dla nas łaskawa.

Patrząc na klasyfikację generalną Pucharu Świata Dawid Kubacki nadal utrzymuje pierwsze miejsce (1164 pkt), jednak jego przewaga topnieje. Drugi jest Halvor Egner Granerud (1116 pkt), Anże Lanisek jest trzeci (941 pkt), czwarty jest Stefan Kraft (811 pkt), a piąte miejsce ciągle należy do Piotra Żyły (628 pkt). W pierwszej dziesiątce znajduje się jeszcze Kamil Stoch (391 pkt). Pozostali skoczkowie zajmują kolejno miejsca: 26 – Paweł Wąsek, 39 – Aleksander Zniszczoł, 50 – Jan Habdas, 52 – Tomasz Pilch, 54 – Stefan Hula.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów Polska drużyna utrzymuje 2 miejsce z 2753 pkt. Na pierwszym miejscu nadal jest drużyna z Austrii z 3255 pkt.
W terminie 28.01 – 29.01.2023 roku rozpoczyna się pierwszy konkurs indywidualny w lotach tego sezonu w Bad Mitterndorf w Austrii.