Zawody w Willingen bez sukcesów!

W dniach 4.02 – 5.02.2023 roku odbyły się indywidualne zawody w skokach narciarskich w Willingen.

W kwalifikacjach wystartowali Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Eliminacje wygrał Eisenbichler, drugi był Geiger a trzeci Tande. Kubacki zajął 4 miejsce, Wąsek 21, Stoch 24, Żyła 25, Zniszczoł 28, a Wolny 52 i nie wystąpił w sobotnim konkursie.

Pierwsza i finałowa seria sobotniego konkursu należała do Halvora Egnera Graneruda, który zajął pierwsze miejsce, Anże Laniska który był drugi i Dawida Kubackiego który był na miejscu trzecim. Pozostali Polacy zajęli kolejno następujące miejsca: Piotr Żyła tuż za podium miejsce 4, 22 Paweł Wąsek, Kamil Stoch 25, a Aleksander Zniszczoł 27.

Niedzielne kwalifikacje wygrał Granerud, Tande na drugim miejscu, a Prevc na trzecim. Do konkursu przeszedł Kubacki na 11 miejscu, Zniszczoł na 31, Wąsek na 36, Wolny na 39. Kamil Stoch niestety po raz drugi w tym sezonie nie zakwalifikował się do konkursu, zajął 51 miejsce. Do serii finałowej nie przeszedł Wąsek i Wolny. Po pierwszych skokach najlepszy był Żyła zajął miejsce 8, Kubacki 21, a Zniszczoł 28.

Warunki pogodowe nie były najlepsze, jednak Granerud pokazał, że jemu to nie przeszkadza i wygrał niedzielny konkurs. Czym zapewnił sobie utrzymanie pozycji lidera w kwalifikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce w niedzielnym konkursie zajął Kobayashi, a trzeci był Tande. Żyła zakończył konkurs na 7 miejscu, Kubacki tym razem zajął 17 lokatę, a Zniszczoł 25.

W klasyfikacji generalnej liderem jest Halvor Egner Granerud ma 1516 pkt. Dawidowi Kubackiemu brakuje 238 pkt do objęcia prowadzenia. Anże Lanisek nadal na trzecim miejscu z 1083 pkt.  Piotr Żyła utrzymuje 5 miejsce, Stoch spadł na 11 miejsce, Paweł Wąsek utrzymał miejsce 29, Aleksander Zniszczoł wskoczył na miejsce 35, Jan Habdas nadal na 50 miejscu, Tomasz Pilch na 53, a Stefan Hula na 58.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów na pierwszym miejscu jest drużyna z Austrii z 3904 pkt, na drugie miejsce wskoczyli Norwegowie z 3452 pkt. Polacy spadli na miejsce trzecie z 3117 pkt.

W kolejny weekend lutego w Lake Placid w USA odbędą się następujące konkursy: w dniu 11.02.2023 roku indywidualny oraz tzw. duety, a w dniu 12.02.2023 roku konkurs indywidualny.